Bioregiony | Produkcja i regeneracja
17 czerwca, 12:15-13:45
Pałac Wielopolskich Urzędu Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4
Panel dotyczy bioregionu jako obszaru produkcji żywności oraz wspólnej odpowiedzialności miasta i regionu za jego zasoby. Punktem odniesienia jest miejska strefa żywicielska obejmująca Kraków i Małopolskę – przestrzeń, w której kształtują się relacje między metropolią a zapleczem rolniczym oraz decyzje wpływające na trwałość lokalnej produkcji.
W centrum rozmowy znajdzie się gleba jako podstawa systemu żywnościowego oraz działania służące jej regeneracji. Panel podejmie także temat nowych specjalizacji zawodowych na styku miasta i wsi oraz roli samorządów i instytucji rolniczych w planowaniu, ochronie i wzmacnianiu lokalnych zasobów. Produkcja i regeneracja zostaną ujęte jako współzależne elementy długofalowej odporności regionu.
Osie dyskusji:
-
bioregion i miejska strefa żywicielska jako jednostka planowania
-
gleba i mikrobiom jako fundament produkcji
-
planowanie przestrzenne i ochrona gruntów rolnych w obrębie metropolii i regionu
-
współpraca samorządów i instytucji rolniczych w skali regionu
Moderacja
dr Maciej Łepkowski
Wykładowca w Katedrze Architektury Krajobrazu SGGW, zaangażowany w tematy rozwoju przestrzennego miast w aspekcie przyrodniczym i żywnościowym. Od lata związany z inicjatywą Otwarty Jazdów. Członek zarządu fundacji Pracownia Dóbr Wspólnych, współtwórca programu wsparcia ogrodnictwa społecznościowego Bujna Warszawa oraz wielu inicjatyw edukacyjnych i badawczych w tym zakresie. Swój doktorat poświęcił tematyce nieużytków i nieformalnych terenów zieleni w mieście. Obecnie współtworzy Spółdzielczą Farmę MOST na warszawskich Siekierkach.
Paneliści i panelistki
prof. Paulina Kramarz
Pracuje w Instytucie Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się ekologią owadów i znaczeniem bioróżnorodności w rolnictwie, a także edukacją i popularyzacją nauki. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi oraz ruchami oddolnymi, współtworzyłam portal „Nauka dla Przyrody”. Jest członkinią Rady Klimatycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
Katarzyna Przyjemska-Grzesik
Katarzyna Przyjemska-Grzesik – od ponad 7 lat kieruję zespołem „Kraków w zieleni”, którego celem i sensem istnienia jest bycie blisko mieszkańców. Wspieranie krakowian w inicjowanych przez nich działaniach oraz organizacja różnorodnych projektów edukacyjno-informacyjnych to dwa filary, na których opieramy realizację naszej misji. Z jednej strony wzmacnianie sprawczości, z drugiej kształtowanie postaw i tak potrzebnej świadomości. Wierzę bowiem gorąco, że tylko w mieście, za które odpowiadamy, będziemy żyć szczęśliwie. Ważnym elementem tych działań i moją pasją jest rolnictwo miejskie. Uczestnicząc w wielu krajowych oraz międzynarodowych projektach obserwuję jego wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. W przystąpieniu Krakowa do Paktu Mediolańskiego upatruję szansy na wzrost znaczenia bezpieczeństwa żywnościowego w miejskich politykach, a co za tym idzie szeroko pojętego bezpieczeństwa współczesnych miast w ogóle.
Sławomir Gacka
Inżynier ogrodnik, wychował się na wielkopolskiej wsi, w Bratuszynie
i tam do dziś prowadzi gospodarstwo rolne i działalność zawodową. Jest Prezesem
ProBiotics Polska Sp. z o.o., rodzinnej firmy, która od 20 lat zajmuje się wdrażaniem
i upowszechnianiem probiotechnologii – technologii opartej na żywych probiotykach
i innych pożytecznych mikroorganizmach. W swojej technologii firma wykorzystuje
naturalnie zachodzące procesy fermentacji i znajduje ich zastosowanie w profilaktyce
zdrowia człowieka i pielęgnacji ciała, pielęgnacji zwierząt domowych, w wytwarzaniu
naturalnych środków czystości, rewitalizacji środowiska i w rolnictwie: uprawie zbóż,
warzyw i owoców, kompostowaniu, w chowie i hodowli zwierząt. Od lat współpracuje
z organizacjami społecznymi i instytucjami publicznymi mi.in. podejmując działania
edukacyjne na temat odpowiedzialnego rolnictwa, bioróżnorodności gleby i jej
znaczenia dla ekosystemów.
Małgorzata Chojecka
Prezeska Fundacji Zielone Pierścienie Miast, która od 2021 r., wcześniej jako Inicjatywa Zielony Pierścień Warszawy, buduje platformę wspólnego działania na rzecz ochrony przyrody i terenów otwartych ważnych społecznie tj. lasy, łąki, tereny uprawne i porolne, mokradła i wody śródlądowe położonych w sąsiedztwie miast. Przez wiele lat współpracowała z Fundacją Cała Polska czyta dzieciom biorąc udział przy tworzeniu i ewaluacji programu Ocalimy Świat, który prowadzi edukację ekologiczną dla uczniów szkół podstawowych i angażuje uczestników w prowadzenie samodzielnie opracowanych projektów na rzecz ochrony środowiska i jakości życia lokalnych społeczności. Absolwentka filologii mongolskiej na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwa na Uniwersytecie SWPS. Poza ochroną przyrody interesuje się literaturą, a w szczególności książkami dla dzieci i młodzieży, które czyta z pasją od lat.
Zarejestruj się na
II Kongres Miasta dla Suwerenności Żywnościowej
Miasta dla Suwerenności Żywnościowej © 2026