Wydarzenie towarzyszące



6 czerwca (piątek), godz. 11:00, ul. Gwintowa 2
 

Wizyta studyjna na Spółdzielczej Farmie MOST 




O Spółdzielczej Farmie MOST




Na warszawskich Siekierkach (ul. Gwintowa 2), na terenie ponad 3,5 hektara, tworzymy społeczność skupioną wokół wspólnego uprawiania żywności i budowania wyjątkowego agriparku, który łączy w sobie funkcje edukacyjne, produkcyjne, badawcze i rekreacyjne.

Przyświeca nam idea ekopolis, czyli miasta, które wspiera i rozwija strefę żywicielską, na bazie krótkich łańcuchów dostaw, bliskich relacji między mieszkańcami miasta a rolnikami oraz miejskim rolnictwem.

Powstanie Farmy
Spółdzielcza Farma MOST powstała z inicjatywy wielu różnych instytucji, organizacji pozarządowych oraz osób niezrzeszonych. Jest jedną z aktywności SPÓŁDZIELNI MOST zarejestrowanej w maju 2024 roku. Zwieńczeniem wielomiesięcznych planów, starań i spotkań było podpisanie w roku 2023 umowy dzierżawy z m. st. Warszawa działki o powierzchni 3,5 ha na Siekierkach. 

Miejsce działań
Farma znajduje się na terenach byłych działek ROD, wywłaszczonych z powodu budowy mostu Siekierkowskiego, pomiędzy ulicą Gwintową a wałem wiślanym. Na pięknie znaturalizowanej powierzchni rosną liczne stare drzewa owocowe wraz z samosiejkami dzikich gatunków drzew i krzewów. Teren przypomina system polan w świetlistym lesie połączonych korytarzami z krzewów i niskich drzew. W istniejący system chcemy w delikatny i uważny sposób dodać strefę upraw.

Strefa upraw
Farma w naszych zamierzeniach ma pełnić wiele bardzo ważnych funkcji, które do tej pory nie były „zaopiekowane” w tak dużym mieście jak Warszawa. Przede wszystkim uprawiamy zdrowe warzywa i owoce przy użyciu metod przyjaznych glebie i całemu ekosystemowi. Inspirujemy się ideami agroekologii, w tym rolnictwa regeneratywnego i permakultury. Przyroda jest naszą partnerką, dlatego wspieramy ją i wzbogacamy teren farmy w siedliska przyjazne bakteriom, grzybom, owadom i ptakom. O jej interesy i dobrostan dba osoba pełniąca funkcję przedstawiciela/ki Osoby Przyrodniczej.

Strefa edukacji i relaksu
Farma jest nie tylko miejscem upraw, ale również punktem edukacji żywnościowej i ekologicznej dla mieszkańców i mieszkanek miasta. Chcemy udowodnić, że droga od grządki na stół może być bardzo krótka i każdy z nas przy odrobinie samozaparcia może uprawiać żywność. Wszyscy, którzy marzą o odpoczynku, znajdą tu możliwość wytchnienia w otoczeniu wolnym od betonu i pełnym nieskrępowanej zieleni. 

Strefa przyrody
Na Farmie ustanowiliśmy też STREFĘ PRZYRODY, w której ingerencja ludzkich rąk będzie najmniejsza. Tu zaprzyjaźnimy się z miejską przyrodą, wysłuchamy śpiewu ptaków i wypatrzymy ślady sarny.



Polecamy raport “Spółdzielcza farma miejska jako narzędzie rozwoju miejskiej strefy żywicielskiej i agroekologii”





Zapisy na wydarzenie odbywają się w społeczności Ekopolis w aplikacji PLZ.




Miasta dla Suwerenności Żywnościowej © 2025